„Przyznaj się… nie zgadłbyś”

Przedstawiamy Państwu scenariusz lekcji wychowawczej oraz film edukacyjny „Przyznaj się… nie zgadłbyś”, które stworzyliśmy w ramach projektu Mukolife. Dzięki nim chcemy zachęcić nauczycieli szkół ponadgimnazjalnych do rozmowy ze swoimi uczniami na temat akceptacji i tolerancji. W szczególności zależy nam na uwrażliwianiu uczniów i nauczycieli na problemy osób chorych na mukowiscydozę.

Mukowiscydoza jest jedną z najczęściej występujących chorób rzadkich. Wbrew temu, co się często sądzi, nie jest to jedynie choroba płuc. Mukowiscydoza (zwłóknienie torbielowate) to schorzenie ogólnoustrojowe, szczególnie jednak atakujące układy oddechowy i pokarmowy. Do chwili obecnej znanych jest już ponad 1600 różnych mutacji genu CFTR, odpowiadającego za objawy mukowiscydozy. Pomimo tego, że wciąż nie udało się wynaleźć skutecznego leku na tę przewlekłą chorobę, dzięki rozwojowi medycyny jakość i długość życia podnosi się z roku na rok.

Mukolife to interaktywny projekt skierowany do osób chorych na mukowiscydozę, ich rodzin i bliskich. Składa się ze strony internetowej oraz profilu na Facebooku. Jego treści adresowane są do trzech grup wiekowych: do rodziców małych dzieci, do młodzieży i do dorosłych. Portal, w prosty i skondensowany sposób, przedstawia informacje na temat choroby, zachęca do aktywności, pokazuje pozytywne przykłady, wspiera chorych i ich najbliższych.

Film „Przyznaj się… nie zgadłbyś” powstał w 2013 roku. Jego główną bohaterką jest Ambasadorka Mukolife – Emilia, typowa nastolatka, uczennica, nie wyróżniająca się niczym szczególnym na tle klasy. Cierpi jednak na mukowiscydozę i to właśnie o chorobie, jej objawach, radzeniu sobie z nią Emilia opowiada swojej nauczycielce.

Scenariusz lekcji wychowawczej został przygotowany przez nauczycielkę biologii, chemii i fizyki z Gimnazjum im. Jana Pawła II w Susku z tytułem Nauczyciela Roku 2016. Na co dzień zachęca młodzież i ich rodziców do różnego rodzaju aktywności i udowadnia, że wspólnym wysiłkiem można zmienić rzeczywistość, która ich otacza. 

Zachęcamy do pobrania materiałów, dostępnych w dogodnych formatach:

Pobierz scenariusz lekcji